Fåtöljer sengustaviansk
Klubbat för:
25 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
FÅTÖLJER, 3 st., sengustavianska stockholmsarbeten 1800-talets början, delvs skuren dekor, bemålad och bronserade, sitthöjd ca 44 cm
PROVENIENS: Heby säteri, Gåsinge Dillnäs socken, Södermanlands län
LITTERATUR: Susanna Scherman: Svenska lanthus, Stockholm 2010, fåtöljerna avbildade i förmaket på Heby sidan 130
Slitage, avslag, färgbortfall, fläckar
549157
2018-06-04