Fåtöljer sengustaviansk

Fåtöljer sengustaviansk
Fåtöljer sengustaviansk
Fåtöljer sengustaviansk
Fåtöljer sengustaviansk
Fåtöljer sengustaviansk
Fåtöljer sengustaviansk
Fåtöljer sengustaviansk
Fåtöljer sengustaviansk
Fåtöljer sengustaviansk
Fåtöljer sengustaviansk
Fåtöljer sengustaviansk
Fåtöljer sengustaviansk
Fåtöljer sengustaviansk
Fåtöljer sengustaviansk
Fåtöljer sengustaviansk
Fåtöljer sengustaviansk

Klubbat för:

25 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

FÅTÖLJER, 3 st., sengustavianska stockholmsarbeten 1800-talets början, delvs skuren dekor, bemålad och bronserade, sitthöjd ca 44 cm
PROVENIENS: Heby säteri, Gåsinge Dillnäs socken, Södermanlands län
LITTERATUR: Susanna Scherman: Svenska lanthus, Stockholm 2010, fåtöljerna avbildade i förmaket på Heby sidan 130

Slitage, avslag, färgbortfall, fläckar

549157

2018-06-04