Skåp barock

Skåp barock
Skåp barock
Skåp barock
Skåp barock
Skåp barock
Skåp barock
Skåp barock
Skåp barock
Skåp barock
Skåp barock
Skåp barock
Skåp barock
Skåp barock
Skåp barock
Skåp barock
Skåp barock

Klubbat för:

12 000 SEK

Utropspris

12 000 SEK

SKÅP, barock, 1700-tal, imitationsmåleri med svärtade detaljer, invädigt med hyllor och lådor, höjd ca 200, 183x71 cm, nyckel finns
PROVENIENS: Heby säteri, Gåsinge Dillnäs socken, Södermanlands län
LITTERATUR: Slott och herresäten i Sverige, Södermanland, del I, Malmö 1968, sidan 219, avbildat o matsalen på Heby

Sprickor, senare bemålning, slitage, lös list

549163

2018-06-04