Skåp barock
Klubbat för:
12 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
SKÅP, barock, 1700-tal, imitationsmåleri med svärtade detaljer, invädigt med hyllor och lådor, höjd ca 200, 183x71 cm, nyckel finns
PROVENIENS: Heby säteri, Gåsinge Dillnäs socken, Södermanlands län
LITTERATUR: Slott och herresäten i Sverige, Södermanland, del I, Malmö 1968, sidan 219, avbildat o matsalen på Heby
Sprickor, senare bemålning, slitage, lös list
549163
2018-06-04