Folkdräkt Vingåker

Folkdräkt Vingåker
Folkdräkt Vingåker
Folkdräkt Vingåker
Folkdräkt Vingåker

Klubbat för:

1 100 SEK

Utropspris

2 000 SEK

VINGÅKERSDRÄKT, 1900-talets början, 2 delar, högtidsdräkt för ogift kvinna, bestående av: LIVKJOL, kjoldel av röd ylleflanell, livdel av blekt gul bomullsatin med rikliga broderier av jugendkaraktär, knäppes med hyskor och hakar, FÖRKLÄDE, grön bomullsatin med rikliga broderier i form av blommor och bladverk, bystlapp och skoning av svart ylle, bystmått ca 88 cm, uppskattad strl M/L

Förklädet kraftigt blekt, slitage, lagningar

549234

2018-06-03