Folkdräkt Vingåker

Folkdräkt Vingåker
Folkdräkt Vingåker
Folkdräkt Vingåker
Folkdräkt Vingåker

Klubbat för:

1 300 SEK

2 000 SEK

VINGÅKERSDRÄKT, 1900-talets första hälft, 2 delar, högtidsdräkt bestående av: LIVKJOL, kjoldel av röd bomullslärft, livdel av blekt gul bomullsatin med broderier i bl.a. plattsöm, FÖRKLÄDE av ylle i dovt grön, bystlapp och skonig av svart ylle med broderier, bystmått ca 90 cm, uppskattad strl L

Visst slitage

549243

2018-06-03