Stop mandarinporslin Kina
Klubbat för:
1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STOP, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), mandarinporslin, dekor av kartusch med figurscen i emaljfärger, järnoxid samt sepia omgiven av blomsterbård i underglasyrblått och guld, höjd ca 14,5 cm
PROVENIENS: Göran Nilsson, privat samling
Mindre kantretusch, foten med glasyrnagg
549303
2018-06-02