Stop mandarinporslin Kina

Stop mandarinporslin Kina
Stop mandarinporslin Kina
Stop mandarinporslin Kina
Stop mandarinporslin Kina
Stop mandarinporslin Kina
Stop mandarinporslin Kina
Stop mandarinporslin Kina
Stop mandarinporslin Kina
Stop mandarinporslin Kina
Stop mandarinporslin Kina

Klubbat för:

1 200 SEK

Utropspris

2 000 SEK

STOP, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), mandarinporslin, dekor av kartusch med figurscen i emaljfärger, järnoxid samt sepia omgiven av blomsterbård i underglasyrblått och guld, höjd ca 14,5 cm

PROVENIENS: Göran Nilsson, privat samling

Mindre kantretusch, foten med glasyrnagg

549303

2018-06-02