Brev från von Fersen d.ä. till sonen Fabian 1789

Klubbat för:

10 500 SEK

Utropspris

6 000 SEK

FERSEN den äldre, FREDRIK AXEL VON (1719-1794). Fältmarskalk, riksråd, politiker (Hattpartiet), gift med Hedvig Catharina De la Gardie.

Egenhändigt undertecknat brev ställt till sonen Fabian, daterat Fredrikshov (De ma prison de Fredrichshof [Stockholm]) 22 febr. [17] 89. Omfattar 3 s. i 4:o (225x185 mm.). På papper med vattenmärke.
Vikt, några senare blyertsanteckningar, några minimala hål, senare numrerad No. 39.

Von Fersen skriver att han mår bra, har träffat Fabians mor och syster som kom över på middag och ber sonen stanna kvar hos sina trupper till krisen är över.

Vid 1789 års riksdag som pågick från 2 februari till 28 april (under kriget mot Ryssland) införde Gustav III den sk. Förenings- och säkerhetsakten som innebar att kungen fick starta ett krig och sluta fred utan att först konsultera Riksdagen. Von Fersen var starkt emot detta och arresterades tillsammans med 18 andra oppositionella den 20 februari. Han hölls fängslad på Fredrikshovs slott till riksdagens slut.

Fabian Reinhold von Fersen (1762-1818), greve, politiker, militär, en av rikets herrar och överstekammarherre. Han var son till fältmarskalk Axel von Fersen d.ä. och Hedvig Catharina De la Gardie samt bror till Axel von Fersen d.y. Han var gift med Louise Piper och en tid älskare till Hedvig Elisabeth Charlotta. Fabian von Fersen ägde bl.a. Steninge slott (i arv efter sin mördade bror Axel von Fersen d.y.).

Fredrikshov, före detta slott på Östermalm i Stockholm.

Proveniens: Stafsunds slott.

Se text

549305

2018-06-19