Imari Kina 1700-tal

Imari Kina 1700-tal
Imari Kina 1700-tal
Imari Kina 1700-tal
Imari Kina 1700-tal
Imari Kina 1700-tal
Imari Kina 1700-tal
Imari Kina 1700-tal
Imari Kina 1700-tal
Imari Kina 1700-tal
Imari Kina 1700-tal
Imari Kina 1700-tal
Imari Kina 1700-tal
Imari Kina 1700-tal
Imari Kina 1700-tal

Klubbat för:

800 SEK

Utropspris

2 000 SEK

SKÅL, TALLRIKAR, 3 dlr., porslin, Kina, Kangxi (1662-1722) samt Yongzheng (1723-1735), Imari, varierande dekor i underglasyrblått, järnoxid samt guld, diameter ca 19-22 cm

PROVENIENS: Göran Nilsson, privat samling

Lagningar, nagg, spricka

549330

2018-06-02