Jesuitporslin grisaille Kina 1700-tal
Klubbat för:
2 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
JESUITPORSLIN, 5 dlr., porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), grisaille, varierande dekor i sepia samt guld, bestående av två gräddkannor, tedosa samt två koppar med fat, höjd ca 4-14 cm
PROVENIENS: Göran Nilsson, privat samling
Nagg, sprickor, lagningar, avslag
549383
2018-06-02