Jesuitporslin grisaille Kina 1700-tal

Klubbat för:

2 800 SEK

Utropspris

4 000 SEK

JESUITPORSLIN, 5 dlr., porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), grisaille, varierande dekor i sepia samt guld, bestående av två gräddkannor, tedosa samt två koppar med fat, höjd ca 4-14 cm

PROVENIENS: Göran Nilsson, privat samling

Nagg, sprickor, lagningar, avslag

549383

2018-06-02