Kanon 1 1/2 pundare 17/1800-tal

Klubbat för:

12 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

KANON,1 1/2 pundare, 17/1800-tal, gjutjärn, kanonrörets längd ca 105 cm, lavett i gjutjärn med genombruten dekor, total längd med lavett ca 1470 cm, kanonen är typisk för svenska bruk med två ingjutna förstärkningsband, men är till synes omärkt

Ytrost, slitage

549469

2018-06-06