Christoffer Wasserman silverdosa

Klubbat för:

6 400 SEK

Utropspris

4 000 SEK

CHRISTOFFER WASSERMAN, dosa med lock, silver, stämplad Lindesberg, lock med skuren pärlemor, i form av kvinnoporträtt, insida med årtal 1744 (MDCCXLIV) och trolig text "coelo demititur alto" samt fågelmotiv, invändigt förgylld, undersida med utdöda friherrliga ätten Gyllengranats vapen, höjd 2,5, diameter 6,5 cm

Slitage, pärlemo med mindre skador

549604

2018-06-02