Vapen- och silversmide m. m., 4 vol.

Klubbat för:

850 SEK

Utropspris

2 000 SEK

VAPEN- OCH SILVERSMIDE M. M. (4). ALM, JOSEF. Blanka vapen och skyddsvapen från och med 1500-talet till våra dagar av J. Alm. Stockholm, Militärlitteraturföreningens Förlag, 1932.
8:o. 220 x 150 mm. 299, (1) s.
Sammanbunden med: ALM, JOSEF. Eldhandvapen. I-II. Stockholm, Militärlitteraturföreningens Förlag, 1933-34.
8:o. 220 x 150 mm. 384, 306 s. Halvfranskt band med gulddekor i guld och svart och röd etikett, marmorerade pärmpapper och övre guldsnitt.
ANDRÉN, ERIK m. fl. Svenskt silversmide 1520-1850. Guld- och silverstämplar. Av Erik Andrén, Brynolf Hellner, Carl Hernmarck och Kersti Holmquist. Stockholm, Nordisk Rotogravyr, 1963.
4:o. 296 x 230 mm. 791, (1) s. Originalhalvfranskt band, övre guldsnitt.
BENGTSSON, BENGT & MUNTHE, GUSTAF. Silversmide. Konsthistoria och teknik. Stockholm, Natur och Kultur, 1962.
4:o. 300 x 225 mm. XII, 435 s. Originalhalvfranskt band, övre guldsnitt.
STEVENS, BOB C. The Collector´s Book of Snuff Bottles. New York and Tokyo, Weatherhill, 1980.
4:o. 306 x 235 mm. XVI, 312, (1) s. Originalklotband i tryckt pappkassett.

Inalles 4 volymer.
4 volumes in all.

Se text!

549618

2018-06-04