Dardel akvarell militär 1853
Klubbat för:
650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FRITZ VON DARDEL (1817-1901). Akvarell på papper, osignerad, förställer marketenterska och soldat med tält i bakgrunden, på baksidan tillskrift av Dardel själv "Marquetanterska vid lägret i Sathonay i 1853", ca 225x180 mm. Uppsatt på kartong i övre hörn.
Dardel besökte lägret i Satory i Frankrike 1853 för att studera franska arméen, vilket han beskriver i sina "Minnen".
Enl. anteckning utlånad till Armémuseum för utställningen "Målande Militaria" 1972.
Baksidan med påskrift
549661
2018-06-04