Kandelabrar, 1 par, Arnold Krogh, 1890-tal

Klubbat för:

48 000 SEK

Utropspris

40 000 SEK

KANDELABRAR, 1 par, Arnold Krogh för Den Kongelige Porcelainsfabrik, Danmark 1890-tal, Musselmalet, porslin, reliefdekor av fauner, sniglar, ödlor och maskaroner, fem ljusarmar, signerad, höjd 55 cm

HISTORIK
Modellen ritat av Arnold Krogh 1885. Modellör var J Jacobsen och figurerna formgivna av C.F. Liisberg.

mindre lagningar

549679

2018-06-05