Kandelabrar, 1 par, Arnold Krogh, 1890-tal
Klubbat för:
48 000 SEK
Utropspris
40 000 SEK
KANDELABRAR, 1 par, Arnold Krogh för Den Kongelige Porcelainsfabrik, Danmark 1890-tal, Musselmalet, porslin, reliefdekor av fauner, sniglar, ödlor och maskaroner, fem ljusarmar, signerad, höjd 55 cm
HISTORIK
Modellen ritat av Arnold Krogh 1885. Modellör var J Jacobsen och figurerna formgivna av C.F. Liisberg.
mindre lagningar
549679
2018-06-05