Folkdräkt Ösmo

Folkdräkt Ösmo
Folkdräkt Ösmo
Folkdräkt Ösmo
Folkdräkt Ösmo
Folkdräkt Ösmo
Folkdräkt Ösmo

Klubbat för:

600 SEK

Utropspris

1 500 SEK

FOLKDRÄKT, Ösmo, 1900-talets andra hälft, 5 delar, bestående av: KJOL, långrandigt halvylle, LIVSTYCKE, gråblå halvylle, stänges fram med snörning, metallöljetter, FÖRKLÄDE, långrandigt bomullstyg, BLUS, bomullslärft, sydd i raka våder med ärmkilar, kraglössamt BINDMÖSSA, cremefärgad satin, plisserat stycke, tantat med spets, kjolens midjemått ca 82 (går att förlänga 10 cm), livstyckets bystmått ca 83 cm

Livstycket saknar en öljett, bindmössans stycke med fläckar, visst slitage

549698

2018-06-03