Folkdräkt Ösmo
Klubbat för:
600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FOLKDRÄKT, Ösmo, 1900-talets andra hälft, 5 delar, bestående av: KJOL, långrandigt halvylle, LIVSTYCKE, gråblå halvylle, stänges fram med snörning, metallöljetter, FÖRKLÄDE, långrandigt bomullstyg, BLUS, bomullslärft, sydd i raka våder med ärmkilar, kraglössamt BINDMÖSSA, cremefärgad satin, plisserat stycke, tantat med spets, kjolens midjemått ca 82 (går att förlänga 10 cm), livstyckets bystmått ca 83 cm
Livstycket saknar en öljett, bindmössans stycke med fläckar, visst slitage
549698
2018-06-03