Sam Francis, Five Coral Screen

Klubbat för:

24 000 SEK

25 000 SEK

SAM FRANCIS (USA 1923-1994): Five coral screen, 1972, screenprint i färg på Arches 88 paper, signerad och numrerad med blyerts Sam Francis 14/75. 77 x 97,5 cm.

Screenprint in colors on Arches 88 paper, signed and numbered in pencil. 77 x 97.5 cm.

Printer´s Proof aside from edition of 75. Gemini G.E.L., Los Angeles, pub.

ebba.de.faire@auktionsverket.se

Klistrad i överkant mot bakstycke. Mycket god kondition.

549702

2018-06-18