Deriere le Miroir
Klubbat för:
700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
DERRIÈRE LE MIROIR, ej kompletta nummer, 10 st, bestående av DLM 179: 3 dubbelsidiga färgliton efter Kandinsky, DLM 107/ 108/ 109: 2 ex, omslag är ett originallito av Joan Miro (Mourlot 185), 1 dubbelsidig färglito efter Léger, 1 dubbelsidig färglito efter Braque, 2 enkla originalliton av Gicometti och Talcot, DLM 132: Omslag är en originallito av Chagall (Mourlot 355), DLM 79/ 80/ 81: 2 ex, enbart omslag som är en färglitografi efter Legér, DLM 77-78: 1 färglitografi, 1 träsnitt efter Kandinsky, DLM 133-134: Omslag i 4 ex
Den banbrytande och inflytelserika Derrière le Miroir grundades 1946 av Aimé Maeght, som hade öppnat sitt konstgalleri året innan. 253 utgåvor publicerades - den sista i 1982 - och blandningen av poesi och texter av t.ex. Apollinaire, Breton, Jouhandeau, Ponge tillsammans med litografiska illustrationer av Maeghts konstnärer (Alechinsky, Bacon, Bazaine , Braque, Calder, Chagall, Giacometti, Kandinsky, Matisse, Miró, Tapies, för att nämna några) gjorde det omedelbart till ett samlarobjekt.
Fläckar, slitage
549760
2018-06-02