Tallrik Aisopos fabler 1700-tal Kina
Klubbat för:
1 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TALLRIK, porslin, Kina, tidig Qianlong (1736-1795), famille rose, "The housedog and the wolf" ur Aisopos fabler, dekor i emaljfärger, järnoxid, sepia samt guld, diameter ca 23 cm
PROVENIENS: Göran Nilsson, privat samling
Brättet med lagning, spricka
549813
2018-06-03