Takampel Frankrike Art Deco

Takampel Frankrike  Art Deco
Takampel Frankrike  Art Deco
Takampel Frankrike  Art Deco
Takampel Frankrike  Art Deco
Takampel Frankrike  Art Deco
Takampel Frankrike  Art Deco

Klubbat för:

4 400 SEK

Utropspris

4 000 SEK

H. PETITOT, takampel, Frankrike, Art Déco, gjutet gultonat glas med geometrisk reliefdekor, metallfäste, en ljuspunkt, signerad i glasmassan H. PETITOT, FRANCE, diameter 44,5, höjd 58 cm
HISTORIK
H. Petitot var en lampfabrik verksam i Paris mellan 1914-1938
Proveniens: Stockholms Auktionsverk Moderna nr 111 våren 2014

smärre slitage

549951

2018-06-05