Unikt fat Birger Kaipiainen Arabia

Klubbat för:

39 000 SEK

Utropspris

40 000 SEK

BIRGER KAIPIAINEN (1955-1988), fat av stengods, Arabia 1970-tal, unikt, oval form med dekor av blommor i lila och grönt samt applicerade kulor i form av frökapslar i blått, delvis iriserande glasyr, signerat KAIPIAINEN ARABIA, höjd ca 6, längd ca 55,5, bredd ca 39 cm

Svag krackelyr

549964

2018-06-07