Unikt fat Birger Kaipiainen Arabia
Klubbat för:
39 000 SEK
Utropspris
40 000 SEK
BIRGER KAIPIAINEN (1955-1988), fat av stengods, Arabia 1970-tal, unikt, oval form med dekor av blommor i lila och grönt samt applicerade kulor i form av frökapslar i blått, delvis iriserande glasyr, signerat KAIPIAINEN ARABIA, höjd ca 6, längd ca 55,5, bredd ca 39 cm
Svag krackelyr
549964
2018-06-07