Spegel
Klubbat för:
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SPEGEL, sengustaviansk omkring 1800, med infällda gouacher, den övre föreställande Venus och Amor med häst och vagn, underdelens målning avbildar bl a cappriconer, övrig dekor med pärlstav och äggstav, blankförgylld och med slagmetall höjd ca 94 samt största bredd 50 cm
Renoverad och kompletterad, enligt lapp på baskidan återställd av "Hultbergs efterträdare" 1995, smärre slitage
550071
2018-06-05