Appliquer empire Lindroths art

Klubbat för:

16 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

APPLIQUER, ett par, stockholmsarbeten i empire, för vardera två ljus, matterad och polerad brännförgylld brons i Reinhold Fredric Lindroths art, ljusarmar i form av växtornamentik, klotformade ljuspipor med palmettdekor, lösa manschetter, monterade på väggfästen av trä med porfyrimitation, höjd 28 cm

LITTERATUR: Christian Laine, red.: De Kungliga Slotten, Rosendals slott, Stockholm 2003, sidan 158f, jämför ljusarmar på ljuskronor i Röda salongen på Rosendals slott

För konditionsrapport kontakta markus.anderzon@auktionsverket.se

Smärre slitage, borrade för el

550176

2018-06-18