Penselställ Kina
Klubbat för:
3 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PENSELSTÄLL, porslin, Kina, 1900-talets första hälft, cylinderformad, dekor av sångfåglar på tallkvist i emaljfärger, järnoxid samt sepia, kalligrafi, tre sigill, botten med märke, höjd ca 29 cm
Mynningen med glasyrnagg
550203
2018-06-06