Penselställ Kina

Penselställ Kina
Penselställ Kina
Penselställ Kina
Penselställ Kina
Penselställ Kina
Penselställ Kina
Penselställ Kina
Penselställ Kina
Penselställ Kina
Penselställ Kina

Klubbat för:

3 800 SEK

Utropspris

1 500 SEK

PENSELSTÄLL, porslin, Kina, 1900-talets första hälft, cylinderformad, dekor av sångfåglar på tallkvist i emaljfärger, järnoxid samt sepia, kalligrafi, tre sigill, botten med märke, höjd ca 29 cm

Mynningen med glasyrnagg

550203

2018-06-06