Roland Svensson Skärgårdsliv i gången tid

Klubbat för:

2 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

ROLAND SVENSSON, Skärgårdsliv i gången tid, Stockholm 1961.
4:o. (ca 26x18,5 cm). Med dedikation med originalteckning av Svensson på försättsbladet, signerad och daterad. 4 originalfärglitografier, varav 2 signerade, o.a. ill. författaren. Medbundet omslag.
Blått halvfranskt band med originalpappbandkassett. Bibliofilupplaga tryckt i 250 nr., av författaren signerade exemplar, detta är ett provband (märkt och signerad okt. 1961 Roland S.)

Delvis nött band, blekt rygg

550238

2018-06-05