6 skålfat och vas av Ulla och Gustav Kraitz
Klubbat för:
1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ULLA & GUSTAV KRAITZ, 6 skålfat och vas av chamotterat stengods, glaserade i rödbrunt och brunsvart, s k temmoku-glasyr, delvis signerade KRAITZ, en även "KEM. REN JÄRNPROV" skålfatens höjd 5,5, diameter 23,5 cm, vasernas höjd 23 cm
Smärre krackelyr, några med klistrad filt undertill
550334
2018-06-07