Christian Linning byrå senbarock

Klubbat för:

14 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

CHRISTIAN LINNING (mästare i Stockholm 1744-1779), byrå, 1700-talets mitt, senbarock, fanerat i valnöt, svängd front, 5 lådor i 3 varv, utdragbar skrivskiva, draghandtag samt nyckelplåtar av slät mässingsplåt, baksida stämplad CLN, höjd ca 85, 91x64 cm, nyckel finns

Faner med resning, lagningar och bortfall, nyckel finns att hämta i utlämningen, nyckel passar inte till alla lås

550345

2018-06-06