Teservis porslin Kina Famille rose
Klubbat för:
1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TESERVIS, 4 dlr., porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), famille rose, varierande europeiserande dekor i emaljfärger, järnoxid, sepia och guld, bestående av: tekanna, tedosa, kopp med fat samt trembleuse, höjd ca 4,5-15 cm
PROVENIENS: Göran Nilsson, privat samling
Tekannan och tedosan med lagningar, mindre sprickor förekommer
550513
2018-06-06