Teservis porslin Kina Famille rose

Klubbat för:

1 700 SEK

Utropspris

3 000 SEK

TESERVIS, 4 dlr., porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), famille rose, varierande europeiserande dekor i emaljfärger, järnoxid, sepia och guld, bestående av: tekanna, tedosa, kopp med fat samt trembleuse, höjd ca 4,5-15 cm

PROVENIENS: Göran Nilsson, privat samling

Tekannan och tedosan med lagningar, mindre sprickor förekommer

550513

2018-06-06