Roland Svensson Gillöga - hans första litografi
Klubbat för:
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ROLAND SVENSSON (1910-2003): "Kalle Anderssons bod Gillöga", signerad och daterad roland S.1941samt signerad i plåten RS, litografi, bildmått ca 45x59 cm,
Läs mer
HISTORIA:
Roland Svenssons första litografi (1936)
UTSTÄLLD:
Prins Eugens Waldemarsudde,
"Roland Svensson skärgård, öar, hav",
2010-09-16 - 2011-01-18
Med dedikation till tryckaren/litografen Rolf Jansson
550552
2018-08-19