Roland Svensson Gillöga - hans första litografi

Klubbat för:

4 000 SEK

Utropspris

5 000 SEK

ROLAND SVENSSON (1910-2003): "Kalle Anderssons bod Gillöga", signerad och daterad roland S.1941samt signerad i plåten RS, litografi, bildmått ca 45x59 cm,

Läs mer

HISTORIA:
Roland Svenssons första litografi (1936)

UTSTÄLLD:
Prins Eugens Waldemarsudde,
"Roland Svensson skärgård, öar, hav",
2010-09-16 - 2011-01-18

Med dedikation till tryckaren/litografen Rolf Jansson

550552

2018-08-19