Roland Svensson - hans sista litografi

Klubbat för:

4 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

ROLAND SVENSSON (1910-2003): "Utskär - Gillöga", signerad roland S. juli 1996, färglitografi, pt, bildmått ca 33x48 cm,

Läs mer

Historik: "Hösten 1996 utförde Roland Svensson, vid 86 års ålder, den litografi som kom att bli hans sista originallitografi tryckt på sten, - "Utskär, Gillöga".
Litografin är utförd på sten och tryckts hos Rolf Jansson Eftr. i Vikmanshyttan i 250 ex. Samt en H.C.-upplaga på 20 ex.
När Roland arbetade med litografin var han väl medveten om att den skulle bli den sista att lämna hans hand, - synen hade börjat försämras och försvårade fortsatt målande och tecknande.
Varje konstverk berättar ju alltid en historia och så även "Utskär, Gillöga". Och det den berättar är kanske just epilogen för Rolands nästan 70-åriga konstnärsgärning i Stockholms skärgård."

550568

2018-08-19