Skålar Kina Song celadon
Klubbat för:
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKÅLAR, 1 par, lergods, Kina, Song (960-1279), celadonglasyr, vrakfynd, på fot, utsvängd mynning, diameter ca 16 cm
PROVENIENS: Göran Nilsson, privat samling
En med omfattande lagning, delvis med havstulpaner
550603
2018-06-07