Gunnar Wennerberg Gullviva för Gustafsberg
Klubbat för:
1 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
GUNNAR WENNERBERG, "Gullviva" (1905-1920), 3 dlr., porslin, Gustavsberg, jugend, märkta Gustafsberg, bestående av terrin, såsskål med lock samt såsskål
HISTORIK: Modellen formgiven år 1896 inför Stockholmsutställningen 1897
Bruksslitage, enstaka obetydliga nagg
550616
2018-06-06