Gunnar Wennerberg Gullviva för Gustafsberg

Klubbat för:

1 600 SEK

Schätzwert

2 500 SEK

Beschreibung

GUNNAR WENNERBERG, "Gullviva" (1905-1920), 3 dlr., porslin, Gustavsberg, jugend, märkta Gustafsberg, bestående av terrin, såsskål med lock samt såsskål

HISTORIK: Modellen formgiven år 1896 inför Stockholmsutställningen 1897

Zustandsbeschreibung

Bruksslitage, enstaka obetydliga nagg

550616

2018-06-06