Ljusstakar 1 par tenn 1839
Klubbat för:
2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, tenn, stämplade Josua Berglunds änka, Lund, 1839 samt N G Norstrand, Lund, med avsmalnande skaft på kvadratisk fot med bladfris på klotfötter, urformad ljuspipa med lös manschett, höjd ca 28.5 cm
Slitage, stöttmärken, repor, bucklor, något sneda, rester av ljusvax
550649
2018-06-07