Porslin Kina 1700-tal Famille rose

Klubbat för:

650 SEK

Utropspris

1 500 SEK

TALLRIK, SKÅLAR, BÄRTALLRIKAR, 5 dlr., porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), famille rose, varierande europeiserande dekor i emaljfärger, järnoxid samt guld, diameter ca 14-23 cm

PROVENIENS: Göran Nilsson, privat samling

Skålarna med sprickor/lagningar, en bärtallrik med lagningar

550678

2018-06-07