Porslin Kina 1700-tal Famille rose
Klubbat för:
650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TALLRIK, SKÅLAR, BÄRTALLRIKAR, 5 dlr., porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), famille rose, varierande europeiserande dekor i emaljfärger, järnoxid samt guld, diameter ca 14-23 cm
PROVENIENS: Göran Nilsson, privat samling
Skålarna med sprickor/lagningar, en bärtallrik med lagningar
550678
2018-06-07