Carl Larsson, Brita och jag, etsning, 1896

Klubbat för:

18 000 SEK

Arviointi

20 000 SEK

Kuvaus

CARL LARSSON (1853-1919): Brita och Jag, 1896, ., etsning 69 x 27,3 cm. signerad och daterad i blyerts med dedikation:
- Till barndomsvännen Olof Sörling med tack för hans trofasta hjerta. 1900.

LITTERATUR: Hjert & Hjert 37

Etsningen är gjord efter akvarellen "Brita och jag" från 1895, tidigare i Fürstenbergska Galleriet numera i Göteborgs Konstmuseum. Akvarellen tillhör ett av Carl Larssons mest omtyckta verk från sitt hem.

PROVENIENS: konstnär Olof Sörling, Stockholm
därefter i arv till sonen Erik Sörling
därefter i arv till dottern Karin Sörling
därefter i arv till nuvarande ägare (kusinbarn till Karin Sörling)

pierre.olbers@auktionsverket.se

Kuntoraportti

Gulnat papper

550704

Päivämäärä:

2018-06-18