Carl Larsson, Graziella, etsning, 1888
Klubbat för:
15 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
CARL LARSSON (1853-1919): Graziella, signerad i blyerts C.L., etsning 14,1x10,1 cm, signerad i plåten ´C.L. Paris 1888´.
Etsning nr 12 (G. Lamms anteckningar)
Högst 10 signerade exemplar.
LITTERATUR: Hjert & Hjert 10
Efter en blyertstecknad modellstudie av den lilla italienska flickan Graziella, som besöker Carl Larssons ateljé och frågar om hon kan passa till modell. Teckningen finns i Göteborgs konstmuseum. Ett av Carl Larssons mest kännetecknande verk.
PROVENIENS: konstnär Olof Sörling, Stockholm
därefter i arv till sonen Erik Sörling, Stockholm
därefter i arv till dottern Karin Sörling, Stockholm
därefter i arv till nuvarande ägare (kusinbarn till Karin Sörling)
pierre.olbers@auktionsverket.se
Gulnat och vågigt papper
550712
2018-06-18