Carl Larsson, Modell, etsning, 1896
| Klubbat belopp | 4 200 SEK |
| Utropspris | 5 000 SEK |
CARL LARSSON (1853-1919): Sittande modell, 1896, signerad i blyerts C.L., mjukgrundsetsning, 23,6 x 16,4 cm.
LITTERATUR: Hjert & Hjert 22
Carl Larssons tredje mjukgrundsetsning. Gjord efter en blyertsteckning som finns i Nationalmuseum. Mycket sällsynt
PROVENIENS: konstnär Olof Sörling, Stockholm
därefter i arv till sonen Erik Sörling
därefter i arv till dottern Karin Sörling
därefter i arv till nuvarande ägare (kusinbarn till Karin Sörling)
pierre.olbers@auktionsverket.se