Carl Larsson, Modell Nr 19, etsning, 1896
Klubbat för:
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
CARL LARSSON (1853-1919): Kvinnlig modell, 1896, signerad i blyerts C.L., mezzotint 23,9 x 16,5 cm.
LITTERATUR: Hjert & Hjert 24
Mycket sällsynt
PROVENIENS: Konstnär Olof Sörling, Stockholm
därefter i arv till sonen Erik Sörling
därefter i arv till dottern Karin Sörling
därefter i arv till nuvarande ägare (kusinbarn till Karin Sörling)
pierre.olbers@auktionsverket.se
Gulnat papper
550724
2018-06-18