Carl Malmsten sideboard Pyramid
Klubbat för:
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
CARL MALMSTEN (1888-1972), sideboard "Pyramid", formgivet 1937, troligen utfört under 1950-talet, fanerat med mahogny, upptill bård med intarsiadekor av lönn föreställande blad och växter, tre dörrar med bakomliggande hyllplan och lådor, höjd ca 91, längd ca 158, bredd ca 38 cm
Försiktigt bruksslitage
550767
2018-06-08