Carl Malmsten sideboard Pyramid

Klubbat för:

4 000 SEK

Utropspris

5 000 SEK

CARL MALMSTEN (1888-1972), sideboard "Pyramid", formgivet 1937, troligen utfört under 1950-talet, fanerat med mahogny, upptill bård med intarsiadekor av lönn föreställande blad och växter, tre dörrar med bakomliggande hyllplan och lådor, höjd ca 91, längd ca 158, bredd ca 38 cm

Försiktigt bruksslitage

550767

2018-06-08