Kruka Kina Han

Kruka Kina Han
Kruka Kina Han
Kruka Kina Han
Kruka Kina Han
Kruka Kina Han
Kruka Kina Han
Kruka Kina Han
Kruka Kina Han
Kruka Kina Han
Kruka Kina Han

Klubbat för:

2 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

KRUKA, lergods, Kina, Han (206 f. Kr.-220 e.Kr.), efter bronsmodell, iriserande grön glasyr, höjd ca 15 cm

PROVENIENS: Göran Nilsson, privat samling

Något skev form, nagg, slitage

550977

2018-06-08