Olof Granbergs konstkataloger, 2 vol.

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

OLOF GRANBERGS KONSTKATALOGER (2). GRANBERG, OLOF. Catalogue raisonné de tableaux anciens inconnus jusqu´ici dans les collections privées de la Suède. Tome Premier, contenant 500 tableaux, principalement des écoles hollandaise et flamande du XVIIe siècle. Stockholm, Samson & Wallin, 1886.
4:o. 304 x 203 mm. XX, 301 mm. Sparsamt illustrerad. Grönt helmarokängband med rikt guldornerad rygg med upphöjda bind, pärmar med inre och yttre förgyllda denteller, helt guldsnitt och medbundet omslag (G. Hedberg). Ryggen blekt och nött, falssprickor. Bernströms guldpräglade pärmexlibris.
Allt som utkom.
GRANBERG, OLOF. Inventaire général des trésors d´art. Peintures & sculptures, principalement de maîtres étrangers (non scandinaves) en Suède dressé et publié par Olof Granberg. Tome 1er. Stockholm, 1911.
4:o. 330 x 258 mm. XIV, (1, 1 blank), 142 pp. 89 planscher med tryckta skyddspapper. Praktfullt bunden i rikt dekorerat helskinnband med helt guldsnitt och medbundet omslag.Vitt kritdamm här och var på pärmarna. I marmorerad pappkassett.
Mer vutkom. Tryckt i 160 numrerade exemplar, varav detta är nummer 41.

Inalles 2 volymer.

Se text!

550996

2018-06-22