Kruka Kina Ming

Kruka Kina Ming
Kruka Kina Ming
Kruka Kina Ming
Kruka Kina Ming
Kruka Kina Ming
Kruka Kina Ming
Kruka Kina Ming
Kruka Kina Ming

Klubbat för:

1 300 SEK

Utropspris

1 500 SEK

KRUKA, lergods, Kina, Ming (1368-1644), dekor av blomsterslingor i underglasyrblått, troligen sjöfynd, höjd ca 18 cm

PROVENIENS: Göran Nilsson, privat samling

Slitage, nagg

551001

2018-06-08