Skål Kina Ming
Klubbat för:
4 200 SEK
Utropspris
1 200 SEK
SKÅL, lergods, Kina, Ming (1368-1644), dekor av stiliserad lotus och fenixfågel i underglasyrblått, troligen sjöfynd, höjd ca 18 cm
PROVENIENS: Göran Nilsson, privat samling
Nagg, slitage, spricka
551025
2018-06-08