Skål Kina Ming

Skål Kina Ming
Skål Kina Ming
Skål Kina Ming
Skål Kina Ming
Skål Kina Ming
Skål Kina Ming
Skål Kina Ming
Skål Kina Ming

Klubbat för:

4 200 SEK

Utropspris

1 200 SEK

SKÅL, lergods, Kina, Ming (1368-1644), dekor av stiliserad lotus och fenixfågel i underglasyrblått, troligen sjöfynd, höjd ca 18 cm

PROVENIENS: Göran Nilsson, privat samling

Nagg, slitage, spricka

551025

2018-06-08