Skål Kina Yuan Celadonglasyr
Klubbat för:
1 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKÅL, stengods, Kina, Yuan (1279-1368), celadonglasyr, diameter ca 15, höjd 7 cm
PROVENIENS: Göran Nilsson, privat samling, tidigare inköpt på Antik West, Göteborg, Gustaf Hilleström Collection
Sprickor/krackelering
551028
2018-06-08