Skål Kina Yuan Celadonglasyr

Skål Kina Yuan Celadonglasyr
Skål Kina Yuan Celadonglasyr
Skål Kina Yuan Celadonglasyr
Skål Kina Yuan Celadonglasyr
Skål Kina Yuan Celadonglasyr
Skål Kina Yuan Celadonglasyr
Skål Kina Yuan Celadonglasyr
Skål Kina Yuan Celadonglasyr
Skål Kina Yuan Celadonglasyr
Skål Kina Yuan Celadonglasyr

Klubbat för:

1 500 SEK

Utropspris

1 500 SEK

SKÅL, stengods, Kina, Yuan (1279-1368), celadonglasyr, diameter ca 15, höjd 7 cm

PROVENIENS: Göran Nilsson, privat samling, tidigare inköpt på Antik West, Göteborg, Gustaf Hilleström Collection

Sprickor/krackelering

551028

2018-06-08