Skål Kina Yuan Celadonglasyr

Skål Kina Yuan Celadonglasyr
Skål Kina Yuan Celadonglasyr
Skål Kina Yuan Celadonglasyr
Skål Kina Yuan Celadonglasyr
Skål Kina Yuan Celadonglasyr
Skål Kina Yuan Celadonglasyr
Skål Kina Yuan Celadonglasyr
Skål Kina Yuan Celadonglasyr
Skål Kina Yuan Celadonglasyr
Skål Kina Yuan Celadonglasyr

Klubbat för:

2 800 SEK

1 500 SEK

SKÅL, stengods, Kina, Yuan (1279-1368), celadonglasyr, dekor i relief av stiliserad bladbård, diameter ca 18, höjd 8 cm

PROVENIENS: Göran Nilsson, privat samling

Krackelyr

551046

2018-06-08