Allmogeskåp från Jämtland
Klubbat för:
7 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SKÅP, allmoge, 1700-talets slut, Jämtland, tvådelat, furu, bemålat, överdelen med dörrpar, invändigt inrett med hyllplan, underdelen med byrålåda, höjd ca 206 cm, bredd ca 110 cm
Proveniens: Tillvärkat i Hökbäck, Lit. Bemålningen av skåpet skedde under 1920-talet
Senare bemålat, bruksslitage, spricka på vänstra sidan av skåpet
551248
2018-06-10